Dizel partikül filtresini nasıl korurum?
Bir DPF’yi korumanın en iyi yolu, kurum dolu olduğunda (uyarı ışığı göründüğünde) kendisini tamamen yenileyebildiğinden emin olmaktır.

İki tür rejenerasyon vardır: pasif ve aktif.

Pasif yenilenme
Pasif rejenerasyon, araç, egzoz sıcaklığının daha yüksek bir seviyeye yükselmesine ve filtredeki fazla kurumun temiz bir şekilde yakılmasına izin veren uzun otoyol yolculuklarında hızla çalıştığında meydana gelir.

Bu nedenle, sürücülerin düzenli olarak dizel araçlarına, filtrenin temizlenmesine yardımcı olmak için otoyolda veya A-yolda sürekli hızda 30 ila 50 dakikalık bir süre vermeleri önerilir.

Ancak, tüm sürücüler bu tür sürüşleri düzenli olarak yapmıyor – bu nedenle üreticiler alternatif bir rejenerasyon biçimi tasarladılar.

Aktif rejenerasyon
Aktif rejenerasyon, bir filtrenin egzoz sıcaklığını yükseltmek ve depolanan alanı yakmak için önceden belirlenmiş bir sınıra (normalde yaklaşık% 45) ulaştığında, aracın ECU’sunun bir parçası olarak otomatik olarak ekstra yakıt enjekte edilmesi anlamına gelir.

Rejenerasyon süreci tam olarak tamamlanamadığı için, eğer yolculuk çok kısa ise, problemler ortaya çıkabilir.

Bu durumda, uyarı ışığı filtrenin hala kısmen tıkalı olduğunu göstermeye devam edecektir.

Bu durumda, bir rejenerasyon döngüsünü tamamlamak ve 40mph’den daha yüksek hızlarda 10 dakika boyunca sürerek uyarı ışığını silmek mümkün olmalıdır.

Aktif rejenerasyonun aşağıdaki semptomlarla gerçekleşip gerçekleşmediğini bileceksiniz:

Motor notu değişikliği
Soğutma fanları çalışıyor
Yakıt tüketiminde hafif bir artış
Artan rölanti hızı
Otomatik Durdur / Başlat işlevinin devre dışı bırakılması
Egzozdan gelen sıcak, keskin bir koku